SAVIŽUDIS

Vilniaus mažojo teatro „Savižudis“ – makabriška ir šiandien itin aktualiai skambanti rusų XX a. pirmosios pusės avangardisto Nikolajaus Erdmano komedija.  Joje dramaturgas išryškino sovietinės kasdienybės absurdą, apie kurį vienas iš „Savižudžio“ personažų sako: „Šiuo metu, pilieti Podsekalnikovai, tai, apie ką gali galvoti būdamas gyvas, pasakyti gali tik numiręs.“. 

Pjesės tekstas žaižaruoja sparnuotais aforizmais apie sovietinės tikrovės grimasas. Štai vienas iš komedijos personažų – kurjeris Jegoruška, įkūnijantis valdančiąją klasę, skelbia: „Žodis ne žvirblis, išleisi – nepagausi, tai štai, paleisi – nepagausi, bet užtat tave pagaus ir nepaleis.“, „Įkvėpimas tik gavus nurodymą!“. „Savižudis“ taip ir nebuvo leistas statyti autoriui esant gyvam, nors pjese žavėjosi didieji rusų režisieriai Konstantinas Stanislavskis ir Vsevolodas Mejerholdas. Vis dėlto tuo metu neįvyko blogiausia, kas galėjo nutikti. Galbūt dramaturgo gyvybę išgelbėjo pusiau paniekinamas Stalino atsiliepimas, užfiksuotas laiške Stanislavskiui: „Tuštoka ir netgi kenksminga komedija.“.

Gabrielės Tuminaitės režisuotas „Savižudis“ kalba ne apie sovietinę, o šių dienų tikrovę, apie populizmo ir propagandos atakuojamą šiuolaikinę visuomenę. Komedijoje pasakojama, kaip komunaliniame bute su žmona ir uošve gyvenantis Semionas Podsekalnikovas (aktorius Daumantas Ciunis), bedarbis tinginys, pats nesusivokiąs, kas jis ir ką šiame gyvenime veikia, susiginčijęs su žmona dėl kepeninės dešros, nutaria nusižudyti. Žmona su uošve ir kaimynu bando jį atkalbėti, tačiau daug kam jo savižudybė pasirodo naudinga. Vienas jį įkalbinėja žudytis dėl visuomenės, kita – dėl jos, trečias – dėl meno, ketvirtas – dėl religijos. Apsukrus kaimynas jau renka pinigus laidotuvėms, bet Podsekalnikovas staiga suvokia, kad jam visiškai nesinori mirti. Jis susimąsto apie gyvenimą ir mirtį. Pjesė kupina satyros, farso ir sykiu egzistencialistinio susimąstymo apie gyvenimo prasmę.

Ar tokia pjesės tema tinkama su savižudybėmis kovojančiai visuomenei? Be jokios abejonės! – įsitikinusi spektaklio kūrybinė komanda. „Pagrindinė tema nėra savižudybė, nekalbama apie žmogaus mirtį, nuopuolį. Mes bandome sukurti tų žmonių pasaulius. Kokie jie yra? Groteskiški, spalvingi ir įdomūs,“ – sako spektaklyje vaidinanti Agnė Šataitė. Paradoksalu, tačiau satyros arba juodosios komedijos juokas gali tapti veiksmingu priešnuodžiu depresyvioms mintims ir dvasiniam suglebimui. 

Vilniaus mažojo teatro „Savižudis“ 2015 m. sulaukė pripažinimo Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalyje: Agnė Šataitė  apdovanota specialiu D. Tamulevičiūtės giminių prizu už Serafimos Iljiničnos  vaidmenį, o  geriausiu festivalio aktoriumi pripažintas Daumantas Ciunis už Semiono Semionovičiaus Podsekalnikovo vaidmenį.

Matyti, kad režisierė ir aktoriai gerai vienas kitą supranta, kuria spektaklio audinį iš panašiai jaučiamos, tos pačios tradicijos suformuotos vaidybinės medžiagos: jie žaismingi, šmaikštūs, jaučia žanrinę spektaklio intonaciją, girdi ir mato vienas kitą. Žiūrovai savo ruožtu mato sustiprėjusį (nuo apdovanotojo Myškino Eimunto Nekrošiaus spektaklyje) Daumantą Ciunį (Podsekalnikovą), šmaikščią, plastišką ir atkaklią, su vos jaučiamu melancholijos pamušalu Indrę Patkauskaitę (Podsekalnikovo žmoną Mariją), temperamentingą primadoniško užmojo Agnę Šataitę (Podsekalnikovo uošvę), apsukrų ir nepagaunamą Tomo Rinkūno Kalabuškiną, saldžiabalsį patetišką Tomo Stirnos inteligentą Grand-Skubiką.

7 meno dienos 

Užsakykite bilietus dabar - bilietai.lt

Komentarai

Vardas: Raminta [2018-03-11 18:25:24]
Komentaras: Labai smagus spektaklis, paprastas, neįpareigojantis, bet svarbiausia skoningas. Eidami nepamirškite, kad einate į komediją ;) Puiki aktorių vaidyba. Daumantas ir Indrė tiesiog nuostabūs! Taip pat labai sužavėjo Tomo įkūnytas kaimyno personažas. Ačiū!
Vardas: Karolina [2018-02-03 22:53:34]
Komentaras: Nepasakyčiau, kad spektaklis paveikė emociškai, bet patiko. Ciunis, kaip visada nuostabus, Patkauskaitė maloniai nustebino, Latėnaitė išvis neatpažįstama.
Vardas: Marius [2016-12-23 17:32:15]
Komentaras: Man labai patiko. Šataitės vaidyba visai kitokia negu TV ekranuose. Ir labai patiko Savižudžio aktorius. Linskmai praleistas vakaras.
Vardas: Raimis [2016-11-13 08:28:25]
Komentaras: Aktoriai puikus,garsas puikus,bet...
Ar mes su zmona jau nesupratom humoro- komedijos, ar cia dabar toks 'lietuviskas humoras'. Atvirai..15 min manem, kad nesupratom kazko, bet veliau matem, kad tai nuobodus turinys su nuobodziom replikom. Po 1 dalies manem eiti namo, bet pasilikom iki galo...atvirai - gaila buvo 28 eur...
Norisi daugiau interpretacijos su 'bajeriais' . Mes ir taip labai retai einam i teatrus, dabar manom dar reciau tai bus...
Vardas: anonimas [2015-01-31 09:52:13]
Komentaras: Vakar spektakli maciau. Buvo idomu paziureti, taciau lietuviskam teatrui truksta tikrumo.

Mus remia:

Balto print Libravitalis Kultūros taryba Lietuvos respublikos kultūros ministerija