VMT 25 M. JUBILIEJAUS RENGINIAI. FAUSTO LATĖNO AUTORINIS KONCERTAS

“Rytoj – diena ir šventė!” – Vilniaus Mažojo teatro 25-erių metų jubiliejui dedikuojamas šventinių renginių ciklas vyks kovo 4-8 dienomis. Kompozitoriaus, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato FAUSTO LATĖNO autorinis koncertas Vilniaus mažajame teatre šią renginių programą įprasmins kovo 7 dieną.

Koncerte dalyvaus kompozitorius Faustas Latėnas bei jo kūrinių atlikėjai - styginių kvartetas „Art Vio“: Ingrida Rupaitė-Petrikienė, Kristijonas Venslovas, Tomas Petrikis, Povilas Jacunskas bei Indrė Baikštytė (fortepijonas) ir Rūta Lipinaitytė (smuikas). Vakarą ves muzikologas Viktoras Gerulaitis.

1991 m. prasidėjusi Fausto Latėno ir Valstybinio Vilniaus mažojo teatro kūrybinė partnerystė meninės kokybės ir profesionalumo ženklu pažymėjo visą Mažojo teatro dvidešimt penkmetį ir drauge su Rimo Tumino režisūra bei teatro dailininko Adomo Jacovskio scenografija nubrėžė savitą Lietuvos teatro estetinę kryptį ir didele dalimi lėmė svarbiausias pastarųjų dviejų dešimtmečių lietuvių teatrinės minties metamorfozes.

Teatro ir kino kompozitoriaus, akademinės muzikos kūrėjo Fausto Latėno kūrybinėje biografijoje – daugiau nei 200 darbų Lietuvos ir užsienio teatruose, daugiau nei 20 darbų meniniuose, dokumentiniuose ir televizijos filmuose, TV spektakliuose, apie pusšimtį kūrinių orkestrui, solo instrumentams, vokalui ir chorui. Kompozitoriaus kūryba teatre, kine, akademinės muzikos kompozicijos įvertintos daugybe apdovanojimų ir premijų. Teatro pasaulyje Faustas Latėnas atsidūrė 1976-aisiais ir ilgam įleido šaknis – per beveik keturis dešimtmečius nuo teatro nenutolo nė per žingsnį. Kūrybinė Latėno biografija tapo dalimi ir lietuvių teatro muzikos, ir režisūros istorijos, kuri tęsiasi iki šiol, keičiantis kartoms ir spektaklio sampratai.

Faustas Latėnas yra ne tik produktyviausiais šiuolaikinio teatro kompozitorius, bet ir vienas ryškiausių menininkų, garsinančių Lietuvos vardą už jos ribų. Pastaruoju metu talkinant pianistei Daliai Balsytei renesansą išgyvena Fausto Latėno kamerinė kūryba. Ji karštai sutinkama pasaulio scenose, atliekama Čiurlionio kvarteto, violončelininko Davido Geringo, orkestro „Maskvos virtuozai” ir kitų garsių Lietuvos ir užsienio menininkų. Prieš porą metų Faustui Latėnui Maskvoje buvo įteiktas prestižinis rusų teatro apdovanojimas – tarptautinė Konstantino Stanislavskio premija.

Nuo Fausto Latėno kūrybos neatsiejami daugelis Rimo Tumino, Eimunto Nekrošiaus ir kitų režisierių spektaklių. Tačiau ir koncertinėje kamerinėje F. Latėno muzikoje yra nemažai teatriškumo – įtaigaus pasakojimo su pakilimų ir atoslūgių momentais, emocingumo, “juoko pro ašaras”. Pasak muzikologo V. Gerulaičio, F. Latėno kameriniai instrumentiniai kūriniai klausomi kaip nedideli muzikiniai spektakliai, kuriuose kiekvienas muzikinis gestas turi tam tikrą, dažnai tik autoriui žinomą, reikšmę. Kompozitorius visai nesibaimina banalybių ar įvairių atpažįstamos muzikos reminiscencijų, keisčiausių hipertrofuotų kulminacijų ar provokuojančių junginių, kai po tvisto seka Bacho plunksnos vertas epizodas, o melodija “a la Piazzola” (tokių Fausto Latėno kūryboje – daug) pasibaigia lyg iš Beethoveno epochos atėjusia kadencija. Jis įsitikinęs, kad “vidinei įtaigai užkoduoti nebūtina dėlioti daugybės natų, nereikia daug arba įmantriai kalbėti. Viską galima sudėti į paprastus ir žinomus dalykus, į paprastą harmoniją”.

KONCERTO PROGRAMA

1. Pjesė styginių kvartetui „...in extremis...“
Atlieka: styginių kvartetas Art Vio
Ingrida Rupaitė-Petrikienė, Kristijonas Venslovas, Tomas Petrikis, Povilas Jacunskas


2. Sonata smuikui ir fortepijonui
I d. Moderato. Allegro risoluto; II d. Lento
Atlieka: Rūta Lipinaitytė (smuikas) ir Indrė Baikštytė (fortepijonas)

3. Pasodoblis altui ir fortepijonui
Atlieka: Tomas Petrikis (altas) ir Indrė Baikštytė (fortepijonas)

4. Sonata violončelei ir fortepijonui
I d. Tranguillo; II d. Vivo; III d. Andante
Atlieka: Povilas Jacunskas (vlnč.) ir Indrė Baikštytė (fortepijonas)

5. Samba lacrimarum smuikui ir fortepijonui
Atlieka: Rūta Lipinaitytė (smuikas), Indrė Baikštytė (fortepijonas)

6. Styginių kvartetas nr.2 „Šviesiam atminimui“
Atlieka: styginių kvartetas Art Vio

Užsakykite bilietus dabar - bilietai.lt

Komentarai

Mus remia:

Balto print Libravitalis Kultūros taryba Lietuvos respublikos kultūros ministerija