KARALIUS NUOGAS

PREMJERA  lyrinis farsas „Karalius nuogas“

Režisierius: Evaldas Jaras
Scenografija: Arvydas Jorvaiša
Kompozitorius: Tomas Stirna
Kostiumų dailininkė: Indrė Budreckytė
Garso režisierė: Deimantė Ponelytė
Šviesų operatorius: Maksimas Semionovas

Vaidina
- Indrė Patkauskaitė, Ramūnas Cicėnas, Ramutis Rimeikis,
Šarūnas Puidokas, Paulius Valaskevičius,Tadas Gudaitis, Marta Lipčienė,
Zigmantas V. Baranauskas, Žaneta Gudaitienė.
 
Vilniaus kamerinis teatras pristato premjerą „Karalius nuogas“ pagal Jevgenijaus Švarco pjesę. Režsierius Evaldas Jaras žada: drama, kurta garsiojo Hanso Christiano Anderseno kūrinio motyvais, nusimes įprastą pasakos rūbą ir apsinuogins iki lyrinio farso. Apskritai pasaką rusų dramaturgas J. Švarcas ir naudojo tik tam, kad tai – palyginti nekaltas žanras ir gali kūrybą apsaugoti nuo cenzorių.
 
Vis dėlto ji nepraslydo pro ano meto meno prievaizdų nagus. Pjesė „Nuogas karalius“ sukurta 1934 m. „Rašiau apie Hitlerį, o išėjo apie mus“, – taip ironiškai padėtį komentavo pats autorius. Iš tikrųjų jis, anot režisieriaus, nebuvo atviras – jaučiasi, jog rašė iš tikrųjų apie savo šalį. Iš pradžių blokuotas kūrinys viešąją erdvę pasiekė tik 1960-iais, po rašytojo mirties.
 
E.Jaras tikina, kad draustos sovietmečiu pjesės ėmęsis ne dėl cenzūros intrigos, o dėl temų, kurias šis kūrinys leidžia gvildenti. Be to, režisierius neapsibrėžia konkrečios geopolitinės vietos žemėlapyje. „Tai nėra nei Rusija, nei Ukraina, nei Vokietija, nei Lietuva. Problemos, kurios iškeliamos spektaklyje, būdingos visiems regionams. Jos neturi sienų ar tautybės“, – sako E. Jaras.
 

Jis savaip interpretuoja komiškai ironišką ir filosofinę J. Švarco kalbą, netgi vietomis nuklysta ir nuo H. Ch. Anderseno pasakos siužeto, ir nuo J. Švarco pjesės, bei pateikia savo versiją. E. Jaras pažymi, kad visoms be išimties valstybėms ir režimams būdinga valdininkų baimė netekti darbo vietos ir gerovės, baimė vieni kitiems išsakyti tiesą. Ilgainiui tai gimdo veidmainystę.

 Tačiau leiskite sau įsivaizduoti, kas įvyktų, jei etikos normos ir glitaus politkorektiškumo mados staiga išnyktų. Tarsi dėdamas daugtaškį režisierius klausia: kas pasakys, kad karalius nuogas ir kas tuomet nutiks. O kas, jei išvis ne karalius čia svarbiausias?
 
„Tai nėra ta komedija su „hahaha!“. Bet turėtų būti linksma, tik reikia ateiti į spektaklį iš anksto burnos nepražiojus juokimuisi. Reikėtų subtiliau klausytis, kas kalbama, kas primenama, ir tada juoktis. Juk tai – farsas. Tai beprotnamis, kuriame mes gyvename“,  –  mintimis prieš premjerą dalijasi režisierius E. Jaras.
 
Spektaklyje vaidina nuolatiniai VKT aktoriai Tadas Gudaitis, Žaneta Gudaitienė, Marta Lipčienė, Zigmantas V. Baranauskas ir Paulius Valaskevičius. Su jais E. Jaras susipažino dar kurdamas spektaklį vaikams „Plėšikas Hocenplocas“. Į „Karalių nuogą“ pakviesti vaidinti iš anksčiau režisieriui puikiai pažįstami aktoriai ir iš kitų teatrų: Ramūnas Cicėnas, Šarūnas Puidokas, Ramutis Rimeikis ir Indrė Patkauskaitė.
www.vkamerinisteatras.lt

Užsakykite bilietus dabar - bilietai.lt

Komentarai

Vardas: A [2016-04-30 21:18:14]
Komentaras: Na šmaikštus tai taip...Lengvas? Abejoju...Čia kaip žiurėsi. O prasmė yra, ypač pabaigoje...
Vardas: MB [2016-03-29 22:37:53]
Komentaras: Lengvas, šmaikštus spektaklis su prasminga žinute. Rekomenduoju.

Mus remia:

Balto print Libravitalis Kultūros taryba Lietuvos respublikos kultūros ministerija