Du „Lietuvos teatrų pavasario – Kaunas 2017“ apdovanojimai keliauja į Vilniaus mažąjį teatrą

39-asis festivalis „Lietuvos teatrų pavasaris – Kaunas 2017“ paskelbė laureatus. Spektaklis „Bedalis ir labdarys“ gavo net du apdovanojimus: režisierė Gabrielė Tuminaitė įvertinta už teatrinės formos originalumą, o aktorė Elžbieta Latėnaitė –  už  geriausią festivalio moters vaidmenį.

Jaunojo menininko prizas atiteko  režisierei Olgai Lapinai už spektaklį „Bėgikas“, už spektaklio „Identify“ vizualų sprendimą prizas skirtas autorei, režisierei Ievai Stundžytei (teatras „Atviras ratas“),  už geriausią festivalio vyro vaidmenį spektaklyje „Gyvūnas KuKū“ apdovanotas aktorius Arūnas Sakalauskas (LNDT). Žiūrovų nuomone geriausias festivalio spektaklis – Anželikos Cholinos šokio teatro „Otelas“. Vienbalsiu žiūri sprendimu, kuri buvo sudaryta  iš Vytauto Didžiojo universiteto menų fakulteto teatrologų: Vitalijos Truskauskaitės, Jurgitos Staniškytės, Rūtos Mažeikienės, Miglės Munderzbakaitės,  Edgaro Klivio  geriausias šio festivalio spektaklis – „Sielos virtuvė“ (teatras „Vandenyno Dirbtuvės“).
 
Net du žiūrovų ir rėmėjų prizus pelnęs spektaklis „Bedalis ir labdarys“ komisijos nariams pasirodė įdomus keliais aspektais. „Nėra sudėtingesnio dalyko menininkui kaip vaizduoti kitą savo tapatybės pusę, nes emigracija yra tarsi kita tavo dalis, kuri lyg atsisako būti tavo dalimi. Režisierė G.Tuminaitė labai puikiai susitvarkė su nelengva užduotimi –    pavaizduoti emigracijos veidą, o aktorei Elžbietai Latėnaitei pavyko panaudoti visą aktorinio meistriškumo spektrą“, – sako viena iš komisijos narių VDU Menų fakulteto dekanė prof. dr. Jurgita Staniškytė ir priduria, kad tai spektaklis labai aktualia tema pagal lietuvių autorės Paulinos Pukytės kūrinį tuo pačiu pavadinimu. „Lietuvos teatrų pavasario – Kaunas 2017“ komisijos pirmininkė Vitalija Truskauskaitė akcentuoja, kad spektaklio „Bedalis ir labdarys“ režisierė parodė  turtėjančią teatrinę kalbą, žaismę, gebėjimą scenoje kurti nevienaplanę atmosferą, gretinti lyrinę ir komišką temas, dirbti kontrastų principu. 
 
„Lietuvos teatrų pavasario – Kaunas 2017“ apdovanojimai buvo lyg įspūdingas baigiamasis akcentas „Bedalio ir labdario“ apdovanojimų puokštėje: 2016 m. rudenį „Bedalis ir labdarys“ buvo pripažintas ryškiausiu spektakliu Profesionalių teatrų nacionalinės dramaturgijos festivalyje „Pakeleivingi 2016“ Anykščiuose, o festivalyje  „Tegyvuoja Komedija!“ Alytuje jis pripažintas geriausiu spektakliu. VII Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalyje geriausiu antraplaniu aktoriumi pripažintas šio spektaklio aktorius Mantas Vaitiekūnas, o XXXII Lietuvos profesionalių teatrų festivalyje Rokiškyje „Vaidiname žemdirbiams“ Elžbieta Latėnaitė  –  „Simpatiškiausia festivalio aktore” .
 
„Bedalis ir labdarys“ – tai spektaklis pagal skausmingą ir aštrų Paulinos Pukytės kūrinį tuo pačiu pavadinimu, kuris jaudina visus emigracijos palytėtus Lietuvos žmones. Priešiška kasdienybė, juodas, beprasmis darbas ir  į nugarą šnopuojanti  mirtis.  „Bedalis ir labdarys“ – kodinis pavadinimas. Bedaliai – tai žmonės, kurie ne ten gimę, ne taip užaugę, palikti, nepalytėti sėkmės, praradę namus, savo pagrindus, šaknis. Režisierė ironiškai juos vadina „išdaigininkais“, „naminukais“, gyvenančiais dideliuose miestuose ir sukuriančiais daug darbo ir problemų įvairioms institucijoms, komisijoms, pabėgėlių centrams. 
Tuo tarpu Labdarių grupė, kuriai priklauso Elžbieta Latėnaitė bei  Mantas Vaitiekūnas,  Daumantas Ciunis, Agnė Kiškytė, Vilija Ramanauskaitė vaidina arogantiškus karjeristus,  virtuoziškai realybe manipuliuojančius valstybės tarnautojus, pareigūnus, kurių rankose  – bedalių likimai. 
Paulinos Pukytės knygos „Bedalis ir labdarys“ pastatymą inicijavusi režisierė Gabrielė Tuminaitė šiuo spektakliu nori kalbėti apie dabartį, apie mūsų amžininką, naująjį herojų,  bandantį išlikti ir kurti savo būtį čia ir dabar.
 

Festivalyje  „Lietuvos teatrų pavasaris  – Kaunas 2017“  prizą režisierei G. Tuminaitei įsteigė AB Volfas Engelman, o aktorei Elžbietai Latėnaitei  –   Editos ir Fortunato Gudišauskų šeima.

 

Mus remia:

Balto print Libravitalis Kultūros taryba Lietuvos respublikos kultūros ministerija