„Fantazijus“ Varėnoje

Valstybinis Vilniaus mažasis teatras šiemet, kaip ir kasmet, dalyvaus  Dalios Tamulevičiūtės teatrų festivalyje.  2017 m. spalio 13 dieną Varėnoje  bus galima pamatyti režisierės Gabrielės Tuminaitės premjerą –  „Fantazijus“ pagal prancūzų romantizmo atstovo Alfredo de Musset pjesę „Fantazijus“.   

 
XIXa. parašyta pjesė „Fantazijus“ scenoje suskambėjo šiuolaikiškai:  kūrybinė komanda sinchronizavo  pjesės turinį su šiuolaikiniu kontekstu, rado  kūrybingą santykį tarp kūrinio specifinės kalbos bei šiuolaikinio žiūrovo, įžengiančio į teatro erdvę šiandien.   Spektaklyje skamba  grupės „Kabloonak“ gyvai atliekama muzika, kurią papildo žinomo Lietuvos kompozitoriaus G. Puskunigio muzika.    Režisierė kartu su choreografu Raidu Petrausku spektaklio medžiagą praturtino „Vogue“ šokio stiliaus elementais. 
 
Pjesė prasideda karalystės juokdario mirtimi ir tuo pačiu metu keliama vestuvių puota, bandant išvengti karo su kita karalyste. Atstumtas ir nereikalingas Fantazijus įprasmina savo egzistenciją tapdamas karaliaus juokdariu ir pakeičia savo karalystės likimą. Ši pjesė netelpa į klasikinius apibrėžimus, nes tai – komedija, kuri baigiasi liūdnai, arba drama su laiminga pabaiga. „Fantazijaus“ siužetas primena pasaką: princesė turinti tekėti už jai paskirto princo, sutinka Fantazijų – žavų, bet neturtingą ir nekilmingą miestietį. Galbūt „Fantazijus“ yra tarsi gyvenimiška pasaka: prasideda kaip pasaka, bet pasibaigia kaip gyvenimas – nebūtinai laimingai. 
 
Šis spektaklis – tai pasaka su visais pasakos personažais: čia yra ir princesė, ir princas, ir karalius, ir juokdarys.  Princas tarsi atstovauja tikrą kvailą, bet labai galingą jėgą – jei tik kas jam nepatinka, jis yra pasiruošęs tuo pat paskelbti karą.  Jis per sekundę gali juokingą sceną paversti tragiška. Šis personažas turi atitikmenų ir mūsų gyvenime, ypač šiomis dienomis.  
 
Spektaklis skirtas jaunam (nebūtinai amžiumi, svarbiau – dvasia) žmogui. Fantazijus  – bastūnas, kuris negali ir nenori priklausyti „normai“, kuris visada bus „kitas“: nekonformistas, atstumtas, nuvertintas, nesuprastas, kitoks. Fantazijus – juokdarys, iš kurio minčių galima ir juoktis, bet kurios įstringa, „nusėda“ galvose. Fantazijus – tai kažkas, kas neegzistuoja, tam tikra fikcija, kuri sujudina nusistovėjusius, užpelkėjusius gyvenimus.  Fantazijus – susitikimo šventė, kuomet tiesiog gera būti kartu, kalbėti, filosofuoti, negalvojant apie veikimą.
 
Gabrielės Tuminaitės „Fantazijaus“ gimė netradicinėje erdvėje, teatro dekoracijų sandėliuose, tačiau yra perkeltas į sceną, kur toliau ir gyvuos,  išlaikydamas performatyvią atmosferą, atvirą, improvizacinį kūrinio atlikimą. 
 
Bilietus galima įsigyti Varėnos kultūros centro kasoje ir internetu: 
 
http://www.bilietai.lt/lit/renginiai/teatras/vmt-premjera--fantazijus-222102/
 
 
 

Mus remia:

Balto print Libravitalis Kultūros taryba Lietuvos respublikos kultūros ministerija