Ingmaro Bergmano šimtmetis. Ką šiemet galima išvysti Vilniuje?

Vilniaus mažasis teatras balandžio 11 d. pakvietė į švedų režisieriaus, rašytojo Ingmaro Bergmano šimtmečio šventę, kurią paminėjo spektakliu „Dvasiniai reikalai“ ir diskusija su spektaklio kūrėjais: režisieriumi Kirilu Glušajevu bei aktore Gintare Latvėnaite. Spektaklį žiūrėjo ir Švedijos ambasadorė Lietuvoje Maria Christina Lundqvist, kuri pasidžiaugė, jog  Lietuva mini švedų kūrėjo sukaktį.

„Nors garsus švedų kino ir teatro režisierius mirė prieš vienuolika metų, jis vis dar veikia pasaulį įvairiose srityse: ne tik teatro, kino, šokio, bet ir mados. Odinė striukė, grubaus mezgimo sudėvėtas megztinis, beretė tapo tam tikru stiliaus ženklu, įkvėpimo šaltiniu kai kuriems šiandienos švedų dizaineriams. Net ir tokiu būdu I. Bergmanas yra gyvas ir tebeveikia mūsų dabartį“, – sakė renginyje apsilankiusi ambasadorė. I.Bergmanas paliko apie 300 įvairių tekstų kinui, sukūrė 172 teatro spektaklius, apie 60 kino ir televizijos filmų („Fani ir Aleksandras“, „Septintasis antspaudas“, „Žemuogių pievelė“, „Persona“). Jo kūryboje gausu autobiografinių detalių, patirčių, kurias jis išgyveno savo vaikystėje, savo šeimoje.Šiemet Lietuvoje I. Bergmano kūrybos gerbėjai turės dar ne vieną galimybę sudalyvauti renginiuose, skirtuose didžiam švedų menininkui, o Vilniaus mažajame teatre vis dar galima pamatyti šio sezono naujieną – I. Bergmano spektaklį „Dvasiniai reikalai“, kuris gegužės mėnesį bus rodomas ir tarptautiniame teatro festivalyje Šanchajuje.

„Dvasiniai reikalai“ – aštrus, atviras, skausmingas spektaklis apie dalykus, kurie skauda. Apie žmogaus vidų. Apie vaikystės skaudulius. Senėjimo baimę. Apie negražią, nudėvėtą, pavargusią, apspurusią sielą. Šiuo savo kūriniu Ingmaras Bergmanas panardina į vaikystės patirtis, leidžia permąstyti santykius su tėvais, artimaisiais ir aplinka, kuri primeta savo taisykles, dažnai reikalauja atrodyti sėkmingais. Tik kas slypi už tos fasadinės sėkmės, už troškimo atrodyti?

Gegužės 5 dieną Vilniaus mažasis dar kartą kviečia prisiminti didįjį švedų kūrėją ir atvirai pasikalbėti apie tai, kas svarbu. Apie „Dvasinius reikalus“.

Liudo Masio nuotr.

Mus remia:

Balto print Libravitalis Kultūros taryba Lietuvos respublikos kultūros ministerija