Kuo ypatinga spektaklio „Manno laimė“ scenografija?

Vilniaus mažajame teatre įvyko premjera „Manno laimė“. Režisierė Gulnaz Balpeisova pakvietė į spektaklį pagal vokiečių rašytojo, Nobelio literatūros premijos laureato Thomo Manno noveles.

„Mums svarbiausia buvo surasti, sukurti europietišką aplinką, europietišką miestą. Miestą, su jaukiomis vietomis, kurios būdingos Romai, Venecijai ar Miunchenui. Šiuose miestuose, už kokių nors vartelių, visada yra pasislėpusių mažų kavinukių su staliuku dviems, jei aptinki jas, čia įvyksta patys gražiausi susitikimai, pokalbiai, meilės istorijos. Spektaklyje žiūrovai matys scenografo Marijaus Jacovskio sukurtą skęstančio pastato fragmentą. Tai – lyg paskendusio miesto aisbergo viršūnė, kuri primins apie išeinančius miestus, apie seną, didingą galybę visos tos architektūros, kuri mus supa ir kuri nyksta mūsų akyse“, – sako  režisierė Gulnaz Balpeisova.

Ji įsitikinusi, jog tai išgyvena kiekviena šalis, kiekviena tauta, kiekvienas senas miestas. Vilniečiams tai lyg užuomina į nykstantį Gedimino pilies kalną, o režisierei, kuri yra dirbusi Vengrijoje, tai  prisiminimas apie Budapešto gyventojus, kurie nerimauja dėl savo seniausio paminklo, išeinančio užmarštin. Pasak režisierės Gulnaz Balpeisovos, tokių nykstančių objektų rastume kiekviename senajame mieste. Ir tai net nebūtinai paminklai. Kartais gatvėje pamatai knygų stirtą ir supranti, kad iš vienų ar kitų namų išėjo žmogus. Jei pažiūrėtum pavadinimus, autorius, suprastum,  koks žmogus užgeso, kokią atmintį išsinešė...

Režisierė Gulnaz Balpeisova spektaklyje pasakoja romantišką meilės istoriją: vaizdžiai, aiškiai, atvirai, emocionaliai. Su kostiumų dailininkės Jurgitos Jankutės pagalba,  ji rodo,  kokia buvo Europa pieš Pirmąjį ir Antrąjį pasaulinius karus: kokia buvo tuometė aplinka, ką vilkėjo, kuo puošėsi XX a. pradžios aristokratai. Kai kurie kostiumai primena anglų tapytojo Viljamo Moriso paveikslus, o pati istorija leidžia susipažinti su Thomo Manno (1875 – 1955 m.) ankstyvąja kūryba, leidžia išgirsti jo poetinės prozos skambesį. 

Nostalgiškas spektaklis apie atmintį, apie nykstančius praeinančio laiko ženklus jau kitą sezoną – Vilniaus mažajame teatre. Vaidmenis sukūrė: Arvydas Dapšys, Daumantas Ciunis, Tomas Rinkūnas, Elžbieta Latėnaitė, Gintarė Latvėnaitė. 


Rūta Jakimauskienė
 

Mus remia:

Balto print Libravitalis Kultūros taryba Lietuvos respublikos kultūros ministerija