Pirmą kartą Lietuvoje statoma pjesė „Fantazijus“

Režisierė Gabrielė Tuminaitė Vilniaus mažajame teatre stato garsaus prancūzų romantiko Alfredo de Musset pjesę „Fantazijus“.  Pasak režisierės, tai – komedija, kuri baigiasi blogai arba drama su laiminga pabaiga. Lietuvoje ši pjesė statoma pirmą kartą.

Pjesė  kalba apie amžinus dalykus, kelia amžinus klausimus. Ją skaitant  – viena akis verkia, kita – juokiasi. Fantazijus yra  savotiškas paties autoriaus Alfredo de Musset prototipas. Tai  tarsi dviguba asmenybė: jis ilgisi meilės ir ją visiškai neigia, ilgisi tikėjimo ir visiškai jį neigia. Fantazijus – ir cinikas, ir labai sentimentalus. Neįtikėtinai intelektualus personažas. Jis vaidina Karaliaus juokdarį ir jį vaidindamas pasako labai daug įžvalgų apie gyvenimą, žmogaus prigimtį.  Apie jausmus. Tai – nusivylusio ir kažko labai šviesaus besiilginčio žmogaus portretas. „Fantazijaus“  labai graži kalba, sodrūs monologai, šmaikštūs dialogai, aktualus humoras, gausu filosofinių pasisakymų. 
 
„Alfredas de Musset kuria herojų, konstruodamas jį kaip visišką antiherojų. Žmogų,  persunktą mizantropijos, melancholijos, geriantį, lošiantį azartinius žaidimus. Skaitydamas pjesę negali nejausti simpatijos, galų gale meilės šiam žmogui. Mūsų visuomenėje tokie žmonės dažniausiai yra nustumiami į paraštes, tampa marginalais dėl savo nepatogios tiesos,  kurią sako viešai ir dėl ko yra sunaikinami arba susinaikina spaudžiami aplinkos. Dėl to ši pjesė man tarsi  meilės laiškas tokiems žmonėms, kurie dar gyvi ir tiems,  kurie jau anapus“, – sako aktorius Martynas Nedzinskas, kuriam patikėtas pagrindinis vaidmuo.
 
Pjesės autorius Alfredas de Musset (1810 – 1857) – tikro romantiko pavyzdys. Jo kūrinių personažai jaunatviški, impulsyvūs, nuoširdūs; autorius gilinasi į sudėtingą žmogaus sielos gyvenimą, idealizuoja praeitį, turi polinkį į misticizmą. Pripažinimo kaip rašytojas A. de Musset  sulaukė būdamas 22, kai po tėvo mirties parašė poemą „Rola“ apie savo kartą ir tikėjimo netekimą. Alfredo de Musset autoportretas yra romane „Amžiaus sūnaus išpažintis“, kur aprašytas jo audringas romanas su Žorž Sand, kuri taip pat kaip ir Musset  priklausė jauniausiajai prancūzų romantikų kartai.  
 
Šiais metais komišką Žako Ofenbacho operą „Fantasio“ Paryžiuje  pastatė  prancūzų režisierius  ir aktorius Thomas Joly. Libretą šiai operai   parašė rašytojo brolis Paulis de Musset.  Ja buvo atidarytas restauruotas Paryžiaus Komiškosios operos (Opera comique) teatras.
 
Vilnius taip pat rengiasi  „Fantazijaus“ premjerai, kuri įvyks  Vilniaus mažajame teatre   balandžio 12–13 dienomis.  
 
Pagrindinį vaidmenį kuria  Tomas Rinkūnas ir Martynas Nedzinskas. Spektaklyje taip pat vaidins:   Daumantas Ciunis, Marius Čižauskas, Arvydas Dapšys, Tomas Stirna, Tomas Kliukas, Kirilas Glušajevas, Mantas Vaitiekūnas, Jokūbas Bareikis, Agnė Šataitė, Rasa Jakučionytė.  
Režisierė  – Gabrielė Tuminaitė, dramaturgė  – Živilė Mičiulytė, kompozitoriai – Giedrius Puskunigis, Jonas Narbutas, scenografai – Marija Olšauskaitė ir Jurgis Paškevičius, kostiumų dailininkė – Elvita Brazdylytė, šviesų dailininkas – Eugenijus Sabaliauskas, choreografas – Raidas Petrauskas. 
  

Mus remia:

Balto print Libravitalis Kultūros taryba Lietuvos respublikos kultūros ministerija