Šriftas:

A
A
A

Fonas:

Įprastas
Baltas
Juodas

Paskelbtas Vilniaus mažojo teatro atviras kvietimas jauniesiems režisieriams dalyvauti trečiąkart rengiamame „DramaTest“ konkurse

2023 m. sausio 11 d.

Informacija

Sausio 10 d. paskelbtas jau trečius metus vykdomo Valstybinio Vilniaus mažojo teatro projekto „DramaTest“ atviras kvietimas, skirtas jauniesiems režisieriams, siekiantiems savo kūrybines idėjas plėtoti su VVMT komandos pagalba. Tai taps puikia proga išmėginti savo režisūrinį potencialą saugioje ir bandymams atviroje aplinkoje, išsamiai tyrinėti dramaturginę medžiagą, atrasti unikalius požiūrio kampus.

Prasidėjęs kaip VVMT atsakas pandemijos laikotarpiui, jau trečiąkart skelbiamas „DramaTest“ sulaukė didžiulio atgarsio, išaugo ir patobulėjo, peržengė šalies ribas, įgijo tarptautiškumo ir šiuos metus pasitinka atsinaujinęs. Bene svarbiausia naujiena – dramaturgijos mentorystė, kuriai šiemet vadovaus garsi Ukrainos dramaturgė, režisierė, scenaristė Natalija Vorožbit.

Kam skirtas?
VVMT „DramaTest“ atviras kvietimas skirtas aukštąjį meninį išsilavinimą turintiems režisieriams, per paskutinius dešimt metų baigusiems studijas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje ar kitoje atitinkamos krypties aukštojo mokslo institucijoje (studijos nebūtinai turi būti baigtos Lietuvoje). Jo metu atrinkti kūrėjai savo viziją iki eskizo-skaitymo formos išplėtos per dvi savaites, kurių metu galės naudotis reikiama teatro infrastruktūra, kūrybine ir vadybine pagalba bei mentoryste. Ši programa – tai puiki proga išbandyti savo jėgas dirbant su Valstybinio Vilniaus mažojo teatro komanda, o sėkmingi bandymai turės galimybę tapti nuolatinio teatro repertuaro dalimi.

Paraiškų vertinimo kriterijai
Paraiškos bus vertinamos atsižvelgiant į siūlomos medžiagos kokybę ir aktualumą, režisūrinę viziją ir numatytų projekto veiklų pagrįstumą. Šiam tikslui specialiai suburta komisija, veikianti pagal VVMT vadovo patvirtintus DRAMATEST projekto nuostatus. Pateiktos paraiškos bus vertinamos „nematomos“ atrankos būdu: komisija neturės galimybės susipažinti su dalyvio asmenine informacija – tik su paraiškos turiniu. „Toks atrankos būdas pasirinktas siekiant išvengti šališkumo – teatro laukas Lietuvoje yra gana siauras ir kūrėjai pažįsta vieni kitus, tad anonimiškumas užtikrins objektyvų paraiškų vertinimą“, – pasirinkimo motyvus aiškina teatro vadovas Simonas Keblas.

Svarbiausias šių metų kriterijus – pasirinktos dramaturginės medžiagos pristatymas bei atskleidimas eskizo-skaitymo forma. Pasak vienos iš konkurso „DramaTest“ iniciatorių rež. Gabrielės Tuminaitės, tikslas – ne baigtas sceninis pastatymas, o eskizas-skaitymas, leisiantis pajusti režisieriaus ir komandos mąstymo būdą ir esamą patirtį. Šiame etape scenovaizdis, efektai nėra reikšmingas akcentas – techniniai būsimo pastatymo klausimai bus aptariami jau pristačius eskizus-skaitymus.

Viena iš atviro kvietimo sąlygų – ne mažiau kaip du trečdalius kūrybinės komandos turėtų sudaryti šio teatro aktoriai. Šis projektas režisieriams pasiūlys progą pažinti Valstybinio Vilniaus mažojo teatro kasdienybę ir įsilieti į komandą, o aktoriams – išmėginti jėgas naujuose laboratorinio pobūdžio darbuose. Pasak konkurso iniciatorių, tokie kūrybiniai mainai – galimybė visiems į projektą įsitraukusiems kūrėjams praplėsti savo požiūrį, pasidalyti skirtingomis patirtimis, medžiagos interpretacijomis ar naudingais patarimais. Jie leis susikurti stiprius pamatus būsimam spektakliui, kuris, įgyvendintas profesionalaus scenos meno įstaigoje, turi atitikti visus aukščiausius meninius kriterijus.

Kūrybinio proceso metu – mentorių patarimai
Kiekvienas atviro kvietimo metu prisijungęs projekto dalyvis darbuosis su Valstybinio Vilniaus mažojo teatro aktoriais bei mentoriais – skirtingų teatro sričių specialistais, konsultuosiančiais „DramaTest“ režisierius įvairiais jiems rūpimais klausimais. Šių metų naujiena – dramaturgijos mentorystė – su komisijos atrinktais režisieriais dirbs konkurso mentorė – dramaturgė, režisierė Natalija Vorožbit (Ukraina), padėsianti paruošti pasirinktą medžiagą eskizui-skaitymui.

Natalija Vorožbit – ukrainiečių scenaristė, dramaturgė, rašytoja, režisierė ir viena sėkmingiausių savo kartos Ukrainos autorių. Jos pjesės pastatytos Ukrainos, Rusijos, Latvijos ir Jungtinės Karalystės teatruose, o kai kurie darbai pristatyti ir Lietuvos teatro žiūrovams: 2014 m. „Naujosios dramos dienose“ pastatyti „Maidano dienoraščiai“, 2016 m. Panevėžio Juozo Miltinio teatre, 2022 m. – Valstybiniame Vilniaus mažajame teatre – pjesė „Saša, išnešk šiukšles“. N. Vorožbit veikla neapsiriboja teatru, ji dirba su įvairiais televizijos ir kino projektais, parašė populiarių televizijos serialų „Mokykla“ ir „Sugauti Kaidašą“, filmų „Plieninis drugelis“ (2012) ir „Kiborgai: didvyriai nemiršta“ (2018) scenarijus. N. Vorožbit buvo viena iš dokumentinio teatro projektų „Teatr.doc“ Maskvoje, yra „Teatro migranto“ Kyjive įkūrėja bei šiuolaikinės dramos festivalio „Aktualių pjesių savaitė“ Kyjive organizatorė. Kūryboje nevengia nagrinėti aktualių ir skaudžių Ukrainos istorijos ir dabarties klausimų: savo pjesę „Klėtis“ parašė remdamasi senelės prisiminimais apie Holodomorą, o debiutinis ilgametražis filmas „Blogi keliai“ paremtas pačios dramaturgės patirtimi Rytų Ukrainoje vykstančiame kare. 2020 m. jos kaip režisierės debiutas buvo įvertintas Venecijos kino festivalio „Tarptautinėje kritikų savaitėje“ ir rodytas 2021 m. „Kino pavasario“ programoje. (Vytautas Abromaitis „Pokalbis su Natalja Vorožbit: apie gerus ir blogus Ukrainos kelius“, Šiaurės Atėnai, 2021 04 20). Ukrainos „Oskaro“ komitetas išrinko N. Vorožbit filmą „Blogi keliai“ kandidatuoti į 2022 metų „Oskarą“.

Konkurso eiga
„DramaTest“ atviras kvietimas vyks iki vasario 6 d. Per šį laikotarpį kūrėjai kviečiami pildyti paraiškos formą, kurioje projekto organizatorius supažindins su savo vizija, pasirinkta dramaturgija bei pageidaujamais dalyviais, numatomais kūrybinės komandos nariais. Iki kovo 6 d. konkurso komisija vertins pateiktas paraiškas ir paskelbs du atrinktus dalyvius.

Atrinkti režisieriai ir dramaturgai su komanda 2023 m. per paskirtas dvi savaites, kovo 21–balandžio 02 d. ir balandžio 11–23 d., naudodamiesi teatro infrastruktūra, įtraukdami ir Valstybinio Vilniaus mažojo teatro aktorius, technines ir kūrybines tarnybas, turės paruošti ne mažiau kaip pusvalandžio trukmės pasirinktos klasikinės ar šiuolaikinės dramaturgijos eskizą-skaitymą.

Pasak rež. G. Tuminaitės, pagrindinis „DramaTest“ tikslas – ne efektingos formos spektaklio sukūrimas, o pasirinktos medžiagos potencialo tikrinimas bei režisūrinės idėjos plėtojimas. „Vykdant šį projektą, mums svarbiausias režisieriaus individualus mąstymas, santykis su savo pasirinkta medžiaga. Šiuo laiku labai svarbu koncentruotis į teatrines paieškas idėjai įgyvendinti, o pati idėja turi būti stipri, aiški ir paveiki savo turiniu. Norime nutiesti tiltą į galbūt gimsiantį spektaklį, jį subrandinti, o ne parodyti eskizą ir išsiskirstyti“, – sako režisierė.

Abiejų atrinktų režisierių eskizai-skaitymai žiūrovams bei konkurso komisijai bus pristatyti balandžio mėnesį.

Pateikti paraišką ir susipažinti su daugiau informacijos > https://bit.ly/3CBNGPQ

Daugiau faktų apie „DramaTest“
Visą pasaulį sukausčius pandemijai, Valstybiniame Vilniaus mažajame teatre, kaip šio teatro atsakas ribojimų kupinam laikotarpiui ir kaip platforma pritraukti ir sukurti naujų meninių idėjų, gimė projektas „DramaTest“ (sumanytoja  – rež. Gabrielė Tuminaitė). Kadangi Valstybinis Vilniaus mažasis teatras turi stiprią klasikinę kūrybos liniją, „DramaTest“ suteikė galimybę praplėsti ir kūrinių temų lauką, ir auditoriją. Dalyvių pasiūlyta medžiaga tapo įdomiu iššūkiu ir teatrui, ir susibūrusioms kūrybinėms komandoms, kurias sudarė VVMT trupės nariai ir niekad anksčiau su šiuo teatru nebendradarbiavę menininkai. Projektas vyko jau dvejus metus iš eilės, žiūrovams pristatyta 10 „DramaTest“ finalininkų eskizų.

2021 m. „DramaTest“ eskizai: „Ein Elefant“ (dramaturgė D. Zavedskaitė, režisierius T. Montrimas), 2021 m. birželio 15 d.; „Kalno poza“ (dramaturgė P. Pukytė, režisierė G. Tuminaitė), 2021 m. birželio 15 d.; „Kadencija“ (dramaturgė T. Kavtaradzė, režisierius A. Gornatkevičius), 2021 m. birželio 16 d.; „Ką/Stingas“ (dramaturgas ir režisierius M. Vaitiekūnas), 2021 m. birželio 16 d.; „Kaip jums patinka“ (pagal W. Shakespeare’ą, režisierė U. Bartoševičiūtė), 2021 m birželio 17 d.; „Nutikimai ekologinam ūky“ (dramaturgė M. Baranauskaitė, režisierė E. Kižaitė), 2021 m. birželio 17 d.; „Saša, išnešk šiukšles“ (dramaturgė N. Vorožbit, režisierius S. Žyrkov), 2021 m. birželio 18 d.; „Piteris Panas“ (pagal J. M. Barrie, režisierė A. Lunskytė-Yildiz), 2021 m. birželio 18 d. 2022 m. „DramaTest“ eskizai: „Vienišieji Vakarai“ (pagal M. McDonagho pjesę, rež. A. D. Harner), 2022 m. vasario 13 d.; „L. YRA S.“ (pagal G. Labanauskaitės pjesę, rež. G. Štiormer), 2022 m. vasario 27 d.

Svarbu paminėti, jog kai kurie „DramaTest“ iniciatyvos metu gimę eskizai jau tapo pilnaverčiais spektakliais ir buvo įtraukti (arba bus įtraukti) į Valstybinio Vilniaus mažojo teatro repertuarą: Manto Vaitiekūno „Ką/Stingas“ (premjera – 2021 m. rugsėjo 12 d.), Uršulės Bartoševičiūtės „Kaip jums patinka“ pagal W. Shakespeare’o pjesę premjera – 2022 m. kovo 10 d.), Staso Žyrkovo „Saša, išnešk šiukšles“ pagal Natalijos Vorožbit pjesę (premjera – 2022 m. balandžio 8 d.); Gabrielės Tuminaitės teatro ir kino sintezė „Scilė nori būti žmogumi“ pagal Paulinos Pukytės pjesę „Kalno poza“ (filmas pirmąkart parodytas 2021 m. rugpjūčio 30 d., spektaklio (teatro ir kino sintezės) premjera įvyko 2022 m. rugsėjo 8 d.); Tado Montrimo spektaklis „Ein Elefant“ pagal Dovilės Zavedskaitės pjesę „Dramblys“ (premjera – 2022 m.  gruodžio 2 d.). Šiuo metu vyksta pernai metų „DramaTest“ konkurso nugalėtojos, jaunos režisierės G. Štiormer spektaklio „L. YRA S.“ pagal dramaturgės G. Labanauskaitės to paties pavadinimo pjesę repeticijos. Spektaklio „L. YRA S.“ premjera įvyks kovo 15, 16 d. Vilniaus mažajame teatre.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

. .