Šriftas:

A
A
A

Fonas:

Įprastas
Baltas
Juodas

Vilniaus mažajame teatre – Aleksandros Jacovskytės paroda „Vilniaus veidai“

2019 m. rugsėjo 9 d.

Informacija

 Vilniaus mažajame teatre šį sezoną bus eksponuojama Lietuvos menininkės Aleksandros Jacovskytės fotografijų paroda „Vilniaus veidai“. „Vilnių visada mylėjau. Būdami studentais, mes atradinėdavom nematytas Vilniaus vietas. Tai buvo didžiausia pramoga ir malonumas. Žymiai vėliau supratau, kad tai tapo mano ryšiu su pasauliu, su žmonėmis“, – sako scenografė, grafikė, fotografė Aleksandra Jacovskytė, šią parodą sudariusi iš 200 fotografijų (Vilniaus mažajame teatre bus eksponuojama tik dalis jų).

Nespalvotose fotografijose menininkė fiksavo veidus iš savo aplinkos – daugelis kurių buvo ar vėliau tapo kultūros pasaulio dalimi.  Autorė sako, kad jos fotografijose įamžinti žmonės yra natūralūs, nepozuojantys, reaguojantys ne į objektyvą, labiau į ją pačią…. Fotografijose pamatysime ir Vilniaus mažojo teatro kūrėjų veidus – režisierių Rimą Tuminą, scenografą Adomą Jacovskį, kompozitorių Faustą Latėną, užfiksuotus gastrolių Italijoje akimirkomis.

Daugelio žmonių, kurie žvelgs į parodos lankytojus iš fotografijų,  jau nebėra su mumis:  menininko Rimtauto Vincento Gibavičiaus, dailininko Tado Kosčiuškos,   žinomo Lietuvos grafiko, scenografo Mečislovo Bulakos,  architektės Gražinos Pajarskaitės (Gagos), grafiko Vytauto Kalinausko.  Profesorius Tomas Venclova apsilankęs šioje parodoje atpažino daugelį gražių mergaičių, kurias kadais buvo įsidėmėjęs… „Man smagu, kai išgirstu, jog ši paroda atgaivina prisiminimus. Būdavo, kad žmonės mane stabdydavo gatvėje ir dėkodavo už tą Vilnių, kurį jiems priminiau“, – sako „Vilniaus veidų“ kūrėja.

Kada Aleksandra pajuto norą fotografuoti? Tai nutiko vaikystėje – jai buvo vos 10 metų, kai tėvas  nupirko fotoaparatą, parodė kaip fotografuoti ir daryti nuotraukas,  įrengė namų rūsyje fotolaboratoriją,  nuolat ją tobulino ir papildydavo fotoįranga. O Aleksandra ten leisdavo valandų valandas. „Nusileisdavusi klausydavau muzikos, galvodavau apie nuotraukas. Mano tėvas prenumeruodavo  žurnalus: „Sovietskoje foto“, o nuo 1961 ir čekišką „Foto Review“ (nuo pačio pirmojo numerio). Jau tada supratau, kad fotografija yra menas ir pradėjau sąmoningai fotografuoti. Siekiau perteikti Italijos neorealistinių filmų atmosferą, nors mačiau tik „Umberto D.“  Pirmą kartą pamačiusi  XX a. fotomenininko Henri Cartier-Bressono fotografiją, aš iškart  supratau, kad tai yra KAŽKAS TOKIO. Tai buvo Henrio Matisso  portretas, darytas iš viršaus – fotografijoje įamžintas  narvelis su balandžiais ir fotelis, kuriame sėdi žinomas menininkas…   Tuojau pat nuėjau į Nacionalinę biblioteką ir gavau A6 formato Henri Cartier-Bressono  brošiūrėlę…“.

„Vilniaus veidai“ tai pirmoji  Jacovskytės fotografijų paroda (kuratorė Violeta Juškutė) – 2012 m. ji buvo eksponuota Vilniaus dailės akademijos parodų salėje „Titanikas“. Ne kartą šios parodos veidai buvo publikuojami leidiniuose: „7 meno dienos“, „Literatūra ir menas“, „IQ“, „Šiaurės Atėnai“.

Parodą „Vilniaus veidai” bus galima apžiūrėti Vilniaus mažajame teatre (Gedimino pr.22), atnaujintame teatro fojė.

Aleksandra Jacovskytė dalyvaus ir spaudos konferencijoje, kurios metu bus pristatytas naujasis teatro sezonas.  Renginyje dalyvaus Vilniaus mažojo teatro vadovė Daiva Baltūsytė – Len, režisieriai: Kirilas Glušajevas, Aleksandras Špilevojus ir Gintarė Latvėnaitė. Laukiame Jūsų rugsėjo 17 dieną, 12 valandą.

 

Foto R.Urbakavičiaus

 

Autorė:

VMT informacija

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.