Information is being prepared, we will update it in English soon.
Informacija ruošiama, netrukus atnaujinsime ir angliškai.
Browse in LithuanianDviejų dalių komedija (N-14)
Nikolaj Erdman
Režisierius – Gabrielė Tuminaitė
Trukmė – 2 val. 30 min.
Premjera – 2014 m. spalio 23 d.
„Auksinių scenos kryžių“ apdovanojimai.
VMT aktorė Agnė Šataitė – „Auksinis scenos kryžius“ (2014) už pagrindinį Serafimos Iljičnos vaidmenį spektaklyje „Savižudis“ ir pagrindinį Severiutės vaidmenį spektaklyje „Dėdės ir dėdienės“ (rež. G. Tuminaitė).
VMT aktorius Tomas Rinkūnas nominuotas „Auksiniam scenos kryžiui“ (2014) už nepagrindinį Kalabuškino vaidmenį spektaklyje „Savižudis“.
Valstybiniame Vilniaus mažajame teatre – makabriška ir šiandien ypač aktualiai skambanti XX a. pirmosios pusės avangardisto Nikolajaus Erdmano komedija „Savižudis“. Joje išryškinamas sovietinės kasdienybės absurdas, kurį gerai nusako vienas iš kūrinio personažų: „Šiuo metu, pilieti Podsekalnikovai, tai, apie ką gali galvoti būdamas gyvas, pasakyti gali tik numiręs.“
Pjesė kupina ir kitų sparnuotų frazių apie sovietinės tikrovės grimasas. Štai vienas iš komedijos personažų – kurjeris Jegoruška, įkūnijantis valdančią klasę, skelbia: „Žodis ne žvirblis, išleisi – nepagausi, tai štai, paleisi – nepagausi, bet užtat tave pagaus ir nepaleis.“, „Įkvėpimas tik gavus nurodymą!“.
Svarbu paminėti, kad pjesei „Savižudis“ leidimas statyti nebuvo duotas autoriui esant gyvam, nors kūriniu žavėjosi ir didieji rusų teatro meno teorijos ir praktikos meistrai Konstantinas Stanislavskis ir Vsevolodas Mejerholdas. Vis dėlto tuo metu neįvyko blogiausia, kas galėjo nutikti. Galbūt dramaturgo gyvybę išgelbėjo pusiau paniekinamas Stalino atsiliepimas, užfiksuotas laiške K. Stanislavskiui: „Tuštoka ir netgi kenksminga komedija.“.
Gabrielė Tuminaitė spektakliu „Savižudis“ kalba ne apie sovietinę, o šių dienų tikrovę, apie šiuolaikinę visuomenę, atakuojamą populizmo ir propagandos.
Veiksmo vieta – komunalinis butas, kuriame su žmona ir uošve gyvena Semionas Podsekalnikovas (aktorius Daumantas Ciunis). Jis – bedarbis tinginys, pats nesusivokiąs, kas jis ir ką šiame gyvenime veikiąs. Kartą, susiginčijęs su žmona dėl kepeninės dešros, nutaria nusižudyti. Žmona su uošve ir kaimynu bando jį atkalbėti, tačiau daug kam jo savižudybė pasirodo naudinga. Vienas jį įkalbinėja žudytis dėl visuomenės, kita – dėl jos, trečias – dėl meno, ketvirtas – dėl religijos. Apsukrus kaimynas jau renka pinigus laidotuvėms, bet Podsekalnikovas staiga suvokia, kad jam visiškai nesinori mirti. Jis pradeda mąstyti – tiek apie gyvenimą, tiek ir apie mirtį. Pjesė pilna satyros, farso ir sykiu egzistencializmui būdingo susimąstymo apie gyvenimo prasmę ir žmogaus mirtingumą.
Ar tokia pjesės tema tinkama su savižudybėmis kovojančiai visuomenei? Be jokios abejonės! – įsitikinusi spektaklio kūrybinė komanda. „Pagrindinė tema nėra savižudybė, nekalbama apie žmogaus mirtį, nuopuolį. Mes bandome sukurti tų žmonių pasaulius. Kokie jie yra? Groteskiški, spalvingi ir įdomūs,“ – sako spektaklyje vaidinanti Agnė Šataitė. Paradoksalu, tačiau satyros arba juodosios komedijos juokas gali tapti veiksmingu priešnuodžiu depresyvioms mintims ir dvasiniam suglebimui.
Papildoma informacija:
Spektaklio metu scenoje naudojami tabako gaminiai.
*
Festivaliai, gastrolės, apdovanojimai:
2015 m. – 6-asis D. Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalis Varėnoje – Daumantas Ciunis už Podsekalnikovo vaidmenį pripažintas geriausiu festivalio aktoriumi, o Agnė Šataitė apdovanota specialiu D. Tamulevičiūtės giminių prizu už Serafimos Iljičnos vaidmenį.
2015 m. – XXXI Lietuvos profesionalių teatrų festivalis „Vaidiname žemdirbiams“ Rokiškyje.
2015 m. – XXV tarptautinis teatro festivalis „Baltijskij dom“ Sankt Peterburge (Rusija), taip pat – T. Bernhardo „Minetis“ (rež. R. Tuminas).
2017 m. – Kinijos Daning teatras (Šanchajus), Cang-Jiang teatras (Siamenas), universiteto Meng Min Wei koncertų salė (Pekinas), Šandongo didysis teatras (Dzinanas).
*
Recenzijos:
Alma Braškytė. „Savižudis“ saugiai / 2014-11-07