Šriftas:

A
A
A

Fonas:

Įprastas
Baltas
Juodas

MASKARADAS | Lietuvos nacionaliniame dramos teatre

Dviejų dalių spektaklis

Režisierius – Rimas Tuminas

Pjesės autorius – Michail Lermontov

Iš rusų kalbos vertė Vytautas Bložė

Scenografas Adomas Jacovskis

Kompozitorius Faustas Latėnas

Kostiumų dailininkė Virginija Idzelytė-Dautartienė

ARBENINAS Arvydas Dapšys

NINA Indrė Patkauskaitė

KUNIGAIKŠTIS Vytautas Rumšas (jaun.)

BARONIENĖ Agnė Šataitė

ŠPRICHAS Tomas Stirna

KAZARINAS Mindaugas Capas

TARNAS Edmundas Mikulskis

NEPAŽĮSTAMASIS Almantas Šinkūnas

BALIAUS ŠEIMININKĖ Larisa Kalpokaitė

TARNAITĖ Rasa Jakučionytė

MEŠKA Tomas Rinkūnas

LOŠĖJAI: Jonas Braškys, Tomas Kliukas, Balys Latėnas, Tomas Rinkūnas, Almantas Šinkūnas

DAMOS: Vilija Ramanauskaitė, Jūratė Brogaitė, Rasa Jakučionytė, Neringa Būtytė, Larisa Kalpokaitė, Greta Bendžė

Artimiausios datos:
  • 2024 m. lapkričio 28 d.
  • 2024 m. lapkričio 29 d.

Trukmė: 2 val. 30 min.

Premjeros data: 1997 m. vasario 27 d.

Aprašymas:

Šiame unikaliame spektaklyje režisierius, pasitelkęs savo sielai artimą romantizmo epochos genijaus Michailo Lermontovo kūrinį, išreiškė šiandieną, dabarties fantasmagorijų persismelkusį pasaulį. Visi Rimo Tumino spektakliai žiūrovus nuteikia šventiškai, leidžia patirti bemaž vaikiškai tyrą šventės džiaugsmą, tačiau „Maskaradas“, ko gero, pranoksta visus, čia yra ką veikti ir mąstančiam, ir grožio bei humoro ištroškusiam žiūrovui. Meilės istorija, kurios epicentru tampa pamesta apyrankė, apipinama įvairiausiais personažais – lošėjais, damomis, baroniene, kunigaikščiu, tarnais ir tais, kurių tiksliai neįvardinsi. Tai žmonės, kurie mus supa kasdien, kurie yra tyros meilės tarpininkai ir kenkėjai.

Režisieriaus Rimo Tumino „Maskarado“ burtai kyla ne iš kaukių baliaus šėlsmo. Aktorių vaidyba, režisūra, scenografija perteikia vos akimirksnį trunkančią šventę ir nuolatinį jos ilgesį, neapleidžiantį dar ilgai pasibaigus spektakliui. Apibūdinti spektaklio atmosferą galima tokiais režisieriaus žodžiais: „Įsivaizduokite, kad esate lauke, šaltukas, ledas – kai kur nuvalyta, kai kur labai slidu. Ir tame lede atsispindi žvaigždės. Jūs vaidinate tokioje scenoje, esate tarp to miesto žmonių.“ Šie žodžiai ir labai tiksliai apibūdina patį Rimą Tuminą, kaip kūrėją, ir kartu taikliai nurodo kryptį, apie ką galvoja nuostabūs Lietuvos teatro aktoriai, pagrindiniai spektaklio herojai: Arvydas Dapšys, Vytautas Rumšas, Indrė Patkauskaitė, išeidami „Maskarade“ į sceną.

Į Lietuvos teatro „aukso fondą“ įėjęs spektaklis yra apkeliavęs daugelį pasaulio šalių – nuo Švedijos iki Italijos, nuo Pietų Korėjos iki Meksikos – ir pelnęs ne vieną prestižinį apdovanojimą. Po „Maskarado” gastrolių Didžiojoje Britanijoje 1999 m. dienraštis The Guardian vilniečių trupę pavadino viena geriausių pasaulyje.

Šiame užburiančio grožio spektaklyje, sklidiname svaigaus ir ilgesingo Aramo Chačaturiano valso garsų ir tuščioje juodoje scenos erdvėje krintančio sniego, nostalgiškai atsispindi kultūrinė praėjusiojo amžiaus patirtis, priverčianti prisiminti Brechto ir Strehlerio teatrą, brodvėjiškus šėliojimus ir Fellini’o filmus. Rimo Tumino „Maskarade“ ryškus individualus režisieriaus romantizmo pajautimas, susijęs ne vien su XIX amžiaus kultūra, o bet ir su folklorine pasaulėjauta, commedia dell’arte žanru. Šio žanro elementai kerinčiam reginiui neleidžia virsti vien sentimentalia melodrama, kuri režisieriaus rankose virsta ekscentriška tragikomedija. The Independent pastebėjo, kad „režisieriaus Rimo Tumino traktuotė atskleidžia geliančią pjesės tragediją, primenančią tuo pat metu ir „Otelą“, ir „Žiemos pasaką“, kuri rutuliojasi laukiniame, sūkuringame sniego pūgų, valsų ir elegantiškos klounados išdaigų pasaulyje”.

Papildoma informacija:

Spektaklio metu scenoje naudojami tabako gaminiai.

Dėmesio! Spektaklis rodomas Lietuvos nacionalinio dramos teatro Didžiojoje salėje, Gedimino pr.4

Artimiausiomis dienomis:

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

. .