Šriftas:

A
A
A

Fonas:

Įprastas
Baltas
Juodas

Šeimyninės istorijos

Vienos dalies improvizacija

Režisierius – Rimas Tuminas

Pjesės autorius – Biljana Srbljanovic

Iš serbų kalbos vertė Jurga Skomskytė

Dailininkė Kotryna Daujotaitė

MILENA Valda Bičkutė

VOJINAS Ilona Kvietkutė

ANDRIJA Gintarė Latvėnaitė / Ineta Stasiulytė

NADEŽDA Ineta Stasiulytė / Vaida Būtytė

Trukmė: 1 val. 40 min.

Premjeros data: 2003 m. gruodžio 20 d.

Aprašymas:

1999 m. Ernsto Tollerio prizo įteikimo proga sakytą kalbą Biljana Srbljanović pradėjo taip: „Leiskite prisistatyti: esu žmogus be tapatybės. Viena, ką galiu drąsiai teigti, – esu brandos sulaukusi moteris, gyvenanti Europoje amžių sandūroje. Visa kita – ganėtinai miglota, neapibrėžta ir neskaidru”. Šį “žmogų be tapatybės”, Serbijos menininkę ir visuomenės veikėją, Europoje išgarsino ne tik didžiulį pasisekimą pelniusios pjesės, bet ir asmenybės žavesys, jokių kompromisų nepaisymas ir nuoširdus rūpestis visuomeninais dalykais. Tokie žmonės kiekvienai šiuolaikinei visuomenei reikalingi kaip vaistai nuo baimės ir tuščiavidurės masinės kultūros, – įsitikinę serbai, prieš keletą metų išrinkę dramaturgę į populiariausių Serbijos žmonių dešimtuką. B. Srbljanović pjesės “Belgrado trilogija”, “Šeimyninės istorijos”, “Ruduo”, “Supermarketas” išverstos į daugiau kaip 20 kalbų ir vaidinamos daugiau kaip 80 teatrų visame pasaulyje.

B. Srbljanović, kraupių įvykių Balkanuose liudininkė, sukūrė pjesę, visą Europą sukrėtusią atvirumu ir žiaurumu, įvilktu į nerūpestingo žaidimo rūbą. Čia keturi vieno kiemo vaikai žaidžia “namus”, o šiame žaidime lyg vandens laše atsispindi visas juos supantis pasaulis – vaikiškai išdidintas, bet nė kiek nesušvelnintas ir nepagražintas. Vaikai su neįtikėtinu kruopštumu ir rimtumu susikuria savą mikropasaulėlį, nesuvokdami, kokiu baisiu įkalčiu, liudijančiu prieš pasaulio galinguosius, jis tampa. Daugelis “Šeimynines istorijas” stačiusių režisierių jas interpretavo kaip tragifarsą ar groteską, nevengdami šiurpių natūralistinių detalių, kurių pjesėje apstu. Režisierius Rimas Tuminas siekia parodyti, kad žaidimo, improvizacijos dėsniais grindžiamas teatras sugeba apie mus supančią tikrovę pasakyti ne mažiau nei tas, kuris eina drastiško, agresyvaus teatrališkumo ar šokiruojančio natūralizmo keliu.

Pasak režisieriaus, drauge su aktorėmis jie eksperimentavę su žaidimo ir realybės, juoko ir siaubo ribomis. Aktorėms Valdai Bičkutei, Vaidai Būtytei, Ilonai Kvietkutei, Gintarei Latvėnaitei ir Inetai Stasiulytei “Šeimyninės istorijos” tapo svarbia sceninio meistriškumo mokykla, o režisieriui Rimui Tuminui – įdomiu kūrybiniu nuotykiu bandant “atrasti” šiuolaikinę dramaturgiją.

Artimiausiomis dienomis:

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

. .