Šriftas:

A
A
A

Fonas:

Įprastas
Baltas
Juodas

Orfėjas

Dviejų dalių siurrealistinių bruožų drama

Režisierius – Žilvinas Vingelis

Pjesės autorius – Jean Cocteau

Scenografijos autorė ir kostiumų dailininkė Dovilė Gecaitė

Kompozitorius Andrius Šiurys

Šviesų dailininkas Simas Sirutavičius

Videomenininkas Rimas Sakalauskas

Choreografas Mantas Stabačinskas

Režisieriaus padėjėjas Andrius Merkevičius

Iš prancūzų kalbos vertė Birutė Gedgaudaitė

Vertimą iš prancūzų kalbos atnaujino Vincentas Klipčius

Vaidina:

Orfėjas Tomas Rinkūnas

Euridikė Agnė Šataitė

Ertebizas Kasparas Varanavičius

Arklys Greta Šepliakovaitė

Mirtis Valda Bičkutė

Azraelis, 1-asis Mirties pagalbininkas / Laiškininko balsas Robertas Petraitis

Rafaelis, 2-asis Mirties pagalbininkas Lukas Dirsė

Policijos komisaras Arvydas Dapšys

Teismo sekretorius Tomas Stirna

Artimiausios datos:
  • 2024 m. balandžio 26 d.
  • 2024 m. balandžio 27 d.
  • 2024 m. gegužės 8 d.
  • 2024 m. gegužės 9 d.
  • 2024 m. birželio 8 d.

Trukmė: 2 val. 30 min.

Premjeros data: 2024 m. balandžio 26 d.

Aprašymas:

Valstybinis Vilniaus mažasis teatras kviečia į premjerą – rež. Žilvino Vingelio spektaklį pagal prancūzų rašytojo, poeto, dramaturgo, dailininko, prozininko, scenaristo, kino režisieriaus, grafikos dizainerio, pianisto, interjero ir mados dizainerio, skulptūrų ir siurrealistinių objektų autoriaus, muzikos ir bokso vadybininko Jeano Cocteau (1889–1963) pjesę „Orfėjas“ (1925). Internetinė studijų ir informacijos apie kiną bazė „AllMovie“ apibūdino J. Cocteau kaip „vieną sėkmingiausių ir įtakingiausių avangardo kino kūrėjų“. Anot kino istorikės ir laidos „Reel Pieces“ vedėjos Annette’ės Insdorf, J. Cocteau „kūryba yra neprilygstama savo meninės raiškos įvairove“, o „National Observer“ teigė, kad iš „menininkų kartos, kurios drąsa davė pradžią visam XX a. menui, J. Cocteau buvo arčiausiai Renesanso žmogaus“.

Ši pjesė (originalus pavadinimas „Orphée“) – ne tik pirmasis J. Cocteau stambus kūrinys teatrui, bet ir pirmasis šio menininko bandymas imtis Orfėjo temos, vėliau lydėjusios jį visą kūrybinį gyvenimą.

1926 m. šią pjesę Paryžiuje pastatė armėnų kilmės prancūzų teatro režisierius Žoržas Pitojevas (Georges Pitoëff, tikr. Georgij Pitoev) su žmona Liudmila Pitojeva (Ludmilla Pitoëff). Premjerinio spektaklio dekoracijas kūrė rašytojo Victoro Hugo proanūkis Jeanas Hugo, o kostiumus – prancūzų dizainerė, „Chanel“ mados namų įkūrėja ir pasaulinė mados ikona Coco Chanel. Savo kūrybiniame gyvenime J. Cocteau bendradarbiavo ir kūrė su tokiais savo kartos menininkais kaip Erikas Satie, Pablo Picasso, Guillaume’as Apollinaire’as ir kiti.

Pjesės siužetas apjungia klasikinio teatro, siurrealizmo, dadaizmo ir vizualiųjų menų tradicijas. Istorinė ir menotyrinė pjesės reikšmė nenuginčijama, o jos pastatymų Lietuvos teatro istorijoje beveik nėra. Pasak rež. Ž. Vingelio, pagrindinės pjesės temos – tikrovės ir sapno, gyvenimo ir mirties, kūrybinių ambicijų ir asmeninės laimės priešprieša.

Veiksmo vieta – jaunos šeimos (Orfėjo ir Euridikės) namai Trakijoje, įgaunančioje XX a. 3-iojo dešimtmečio Paryžiaus bruožų. Orfėjas, siurrealistinio sąmonės srauto poetas, siekia parašyti genialų eilėraštį artėjančiam masinio populiarumo poezijos konkursui. Jo kūrybinis metodas – namuose apsigyvenusio arklio tardymas, viliantis pertvarkyti visą poeziją. Pamiršta ir atstumta Euridikė randa paguodą stikliaus Ertebizo draugijoje. Deja, labai greitai paaiškėja, kad nei Ertebizas, nei arklys nėra tie, kuo dedasi…

Spektaklyje bus galima išvysti trijų kartų aktorių ansamblį, intermedialius sceninius sprendimus, taip pat – chirurgus aukštalipius, stikliumi dirbantį Angelą Sargą, durimis Mirčiai virtusius veidrodžius ir kitus siurrealistinius įvaizdžius, tapusius J. Cocteau ir spektaklio kūrybinės komandos kuriamo pasaulio dalimi.

Apie režisierių

Žilvinas Vingelis – Lietuvos teatro režisierius, audiovizualinių eksperimentų teatro „Kosmos Theatre“ įkūrėjas ir meno vadovas, Vilniaus teatro „Lėlė“ kūrybinių programų koordinatorius. Nuo 2019 m. Žilvinas yra „Kosmos Theatre“ organizuojamų kasmetinių tarptautinių vizualinio teatro dirbtuvių „Kosmos LAB“ meno vadovas, o nuo 2021 m. – Vilniaus teatro „Lėlė“ organizuojamos kasmetinės šiuolaikinio lėlių ir objektų teatro laboratorijos „SurReality Check“ koordinatorius. Be vizualinio ir šiuolaikinio muzikinio teatro („Kafka insomnia“, „Lila: slaptas demiurgo žaidimas“, „Sonio bliuzas“), Žilvinas eksperimentuoja virtualios realybės („Nepažįstamoji“, „Your Dream“, „Gyvenimas Klajonėse”), internetinio meno („#Protestas“), mobiliųjų aplikacijų (,,Kosmos APP“),  instaliacijų (,,Kosmos Cars“), muzikinių eksperimentų („Koncertas ir instaliacija fortepijonui ir baldui“, „Kūrinys fortepijonui, dvejoms kameroms ir septyniems objektams“), šiuolaikinės operos (M. Nymanas „Vyras, kuris palaikė savo žmoną skrybėle“) srityse, bendradarbiauja su lietuvių video menininkais, vizualiųjų menų atstovais ir kompozitoriais tarpdisciplininiuose meno projektuose. Ž. Vingelis taip pat yra Lietuvos muzikos ir teatro akademijos dėstytojas bei meno doktorantas.

2021 m. su kūrybine komanda buvo įvertintas „Auksiniu scenos kryžiumi“ Pandemijai atsparaus teatro kategorijoje.

Rež. Žilvinas Vingelis – 2023 m. trečius metus iš eilės vykusio VVMT organizuojamo konkurso „DramaTest“ nugalėtojas, vertinimo komisijai pristatęs eskizą pagal J. Cocteau pjesę „Orfėjas“.

 

 

 

 

Papildoma informacija:

Balandžio 26 d., iškart po rež. Žilvino Vingelio spektaklio „Orfėjas“ pagal Jeano Cocteau pjesę premjeros, žiūrovų salėje įvyks diskusija, kurioje dalyvaus: spektaklio režisierius Žilvinas Vingelis, Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto doktorantas, kino filosofijos specialistas Edgaras Bolšakovas, taip pat spektaklio kūrybinės komandos atstovai. Diskusiją moderuos Valstybinio Vilniaus mažojo teatro literatūrinės dalies vedėja Kristina Noreikienė.

Artimiausiomis dienomis:

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

. .