Šriftas:

A
A
A

Fonas:

Įprastas
Baltas
Juodas

Minetis

Vienos dalies spektaklis

Režisierius – Rimas Tuminas

Pjesės autorius – Thomas Bernhard

Iš vokiečių kalbos vertė Jurgita Mikutytė

Scenografas Adomas Jacovskis

Kostiumų dailininkė Kotryna Daujotaitė

Kompozitorius Faustas Latėnas

Šviesų dailininkas Eugenijus Sabaliauskas

Spektaklyje skamba Franzo Schuberto Upėtakis ir Rylininkas iš dainų ciklo Žiemos kelionė, Arrigo Boito ir Olafuro Arnaldso muzikos fragmentai

MINETIS Vladas Bagdonas / Arvydas Dapšys

DAMA Inga Burneikaitė

VIEŠBUČIO DARBUOTOJAI Agnė Kiškytė, Daumantas Ciunis, Tomas Stirna

VIEŠBUČIO SVEČIAI - KAUKĖS Agnė Šataitė, Indrė Patkauskaitė, Ilona Kvietkutė, Tomas Rinkūnas, Tomas Kliukas

MERGINA Agnė Šataitė / Indrė Patkauskaitė

MUZIKANTĖ Kristina Žebrauskaitė

SUTUOKTINIŲ PORA Bronė Stapulionienė, Kazys Vytautas Stapulionis (VVMT darbuotojai)

Trukmė: 1 val. 30 min.

Premjeros data: 2015 m. kovo 27 d.

Aprašymas:

Pasirinkęs iki šiol Lietuvos teatre nestatytą Thomo Bernhardo pjesę „Minetis” režisierius Rimas Tuminas prisipažino – jam artima Bernhardo pasaulėjauta. „Bernhardui būdinga tema – nuolatinis nepasitenkinimas. Nepasitenkinimas tuo, ką daro jis pats ir tuo, kas vyksta aplinkui. Aš taip pat esu kupinas nevilties. Nevilties, kurią turiu nugalėti per žaidybos meną ir vėl pakilti į tikėjimą. Kad ir kur būčiau – Lietuvoje, Anglijoje, Izraelyje ar Rusijoje – visuomet pradedu teatrą nuo nevilties ir einu į viltį. Tai – vienintelis kelias“. Naujausią savo spektaklį „Minetis“ Rimas Tuminas Vilniaus mažajame teatre kūrė su nuolatiniais kūrybiniais partneriais – kompozitoriumi Faustu Latėnu ir scenografu Adomu Jacovskiu. Šie iškilūs menininkai prieš 26 – erius metus sukūrė ir savo unikalia kūryba išgarsino Vilniaus mažąjį teatrą.

Kas jis – tas paslaptingas ponas Minetis, vakare prieš naujuosius metus atsiduriantis pūgos siaučiamo Ostendės miesto viešbučio hole? Jis aktorius ir pats papasakos apie save, o mes tapsime jo istorijos, likimo, mistifikacijų, vaizduotės žaismo, svajonės apie karaliaus Lyro vaidmenį, įkyraus atvirumo ir slegiančių, tarp realybės ir pramano pasiklydusių paslapčių įkaitais. .„Minetis” – jautri pjesė apie 30 metų scenoje nestovėjusį ir paskutinį kartą karalių Lyrą svajojantį suvaidinti seną aktorių, kuris išlieja savo mintis apie menininko egzistenciją, vaidybos meną, tobulumo siekimą, santykį su publika, pramogų bei patogumų trokštančią visuomenę. Th.Bernhardo personažas sukrečia savo minčių srauto galia, jo skelbiamos tiesos žiūrovui teikia išlaisvinančios jėgos.

Thomas Bernhard (1931 – 1998) – austrų rašytojas, dramaturgas ir poetas, dar gyvas būdamas pelnė klasiko statusą, nors nuolat leisdavo sau austrų nacionalinio išdidumo jausmus traumuojančius išsireiškimus. Teatrui Thomas Bernhardas pradėjo rašyti jau būdamas subrendęs literatūros meistras, atradęs savo rašymo manierą ir įsitikinęs savo pozicija. Dramaturginis Bernhardo palikimas labai vientisas, skaitant pjeses iš eilės susidaro įspūdis, jog visa tai – vienas kūrinys, lyg didžiulė vienos didelės genties, šeimos ir jų labai susinarpliojusių, komplikuotų santykių epopėja, saga.

Thomo Bernhardo pjesė atveria keistą gyvenimo tikrovę, deformuotus žmonių santykius, susvetimėjimą, frustraciją, vidinį žmogaus pragarą. Ypatingai svarbus šios pjesės pagrindinis herojus aktorius – maestro Minetis, kurį Vilniaus mažojo teatro scenoje įkūnys aktoriai Arvydas Dapšys ir Vladas Bagdonas. Pjesės tekste nėra skiriamųjų ženklų, vadinasi, prieš aktorius atsiveria skirtingų traktuočių, dviprasmybių erdvės. „Taip, turbūt tai „Minečio“ stiprybė, kad autorius nepabijojo palikti laisvą farvaterį: jei norite, patys pasirinkite kryptį ir tada plaukite kartu su mano tekstu, pažiūrėkite, kur jis jus nuneš… Tai leidžia sau tik stiprūs dramaturgai, siūlantys ne linijinį siužetą, o paralelių visumą. Thomo Bernhardo pjesės tiesos anaiptol nėra tiesmukos, jos „įskaitomos“ tik aplinkybių, emocijų, minčių visumoje, o ne paskirose frazėse“, – patikslina vienas iš pagrindinio personažo kūrėjų, aktorius Arvydas Dapšys. O pasak aktoriaus Vlado Bagdono: „Man visada patiko kurti į gyvenimo pašales nustumtų žmonių istorijas. Sakyčiau, jog Pirosmanis buvo mano gyvenimo vaidmuo. O Minetis, manau, – paskutinis toks didelis vaidmuo teatre. Šie abu vaidmenys nutiesia tiltą.“

Artimiausiomis dienomis:

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

. .